Sałatka z rukolą


Sałatka z rukoli

Składniki:

rukola, 70 g sera pleśniowego typu blue, mango, sok z ½ pomarańczy, 50 g orzechów włoskich, 2 plastry szynki serrano, oliwa, biały pieprz mielony, gałka muszkatołowa, sól morska

Sposób wykonania:

Obieramy i kroimy w kostkę mango. Dodajemy do niego posiekane orzechy i pokrojony w kostkę ser pleśniowy. Doprawiamy do smaku pieprzem białym, gałką muszkatołową i dokładnie mieszamy. Na koniec wlewamy odrobinę soku pomarańczowego i oliwy z oliwek. Możemy dodać szczyptę soli. Dodajemy ¾ rukoli i delikatnie mieszamy. Jeśli sałatka jest zbyt sucha, możemy dodać jeszcze trochę oliwy. Każdy plaster szynki zwijamy w rulon i kroimy w cienkie paski. Na talerzach układamy pozostałą rukolę, na to wykładamy rukolę z serem i mango, całość posypujemy paskami szynki.

Jedna porcja (300 g) zawiera:

Składniki podstawowe

Zawartość

Sole mineralne

Zawartość

Witaminy

Zawartość

Energia

657 kcal

Sód

  449,7 mg

A

 633,6 µg

Białko

20 g

Potas

  599,8 mg

E

 4,75 mg

Tłuszcze

53 g

Wapń

  220,4 mg

B1

 0,38 mg

Węglowodany

30 g

Magnez

  74,6 mg

B2

 0,38 mg

Błonnik

4,6 g

Żelazo

  2,1 mg

B3

 3,2 mg

Cholesterol

50,1 mg

Cynk

  2,9 mg

Kwas foliowy

 122,2 µg

             

 

Ciekawostka:

Rukola znana u nas była przed wojną jako rukiew siewna. W ostatnich latach triumfalnie wróciła na stoły. Rukola przypomina sałatę, ale wcale nie należy do warzyw liściastych, ale do kapustowatych, czyli do tej samej grupy, co brokuły, jarmuż i brukselka. Też jest bogatym źródłem chroniących przed rakiem glukozynolanów, które nadają jej wyrazisty smak. Jak wszystkie warzywa o zielonych liściach rukola obfituje w kwas foliowy, jest w niej też witamina C i karotenoidy, z których najważniejsze – luteina i zeaksantyna, zapobiegają zaćmie i zwyrodnieniu plamki żółtej. Dzięki obfitości aminokwasów siarkowych rukola działa bakteriobójczo.