Tahini


Tahini

Tahini to popularna nazwa masła sezamowego – pasty na bazie nasion sezamu używanej do przygotowywania wielu potraw. W krajach Bliskiego Wschodu tahini robione jest z lekko podprażanych nasion sezamu, co intensyfikuje wydzielanie aromatu. Tahini jest składnikiem bliskowschodnich potraw m.in. hummusu i baba ghanoush. Sprzedawana bywa w formie świeżej lub suszonej. Pasty sezamowej używa się także w kuchni chińskiej, koreańskiej i japońskiej. Jest też kluczowym dodatkiem do dań z prowincji Syczuan np. dan dannoodles. Wersja wschodnioazjatycka produkowana jest z niełuskanych nasion, dlatego jest bardziej gorzka.

Składniki:

100 g sezamu, ząbek czosnku, 50 g oliwy, sól

Sposób wykonania:

Sezam wysypać na suchą patelnię i prażyć, aż zacznie intensywnie pachnieć. Wystudzić. Do blendera wsypać sezam, wrzucić posiekany ząbek czosnku i zalać wszystko oliwą. Doprawić szczyptą soli. Zmiksować na gładką masę.

Porcja (20 g) zawiera:

Składniki podstawowe

Zawartość

Sole mineralne

Zawartość

Witaminy

Zawartość

Energia

81,7 kcal

Sód

27 mg

A

0,25 µg

Białko

3g

Potas

50mg

E

0,32mg

Tłuszcze

7,8g

Wapń

15mg

B1

0,1 mg

Węglowodany

1,3g

Magnez

50mg

B2

0,05mg

Błonnik

1g

Żelazo

0,77mg

B3

0,96 mg

Cholesterol

0 mg

Cynk

0,36mg

Kwas foliowy

12,5µg

             

 

Ciekawostka:

Jeśli cierpisz na nietolerancję laktozy lub białka mleka krowiego i w Twojej diecie brakuje wapnia, produkty mleczne możesz zastąpić sezamem. Zawiera tyle samo wapnia, co mleko, w dodatku lepiej przyswajalnego. Warto wtedy stosować sezam w postaci tahini, gomasio, czyli soli sezamowej, a na przekąski chrupać sezamki. Kiedy zastosowałam sezam i skrzyp polny u pacjenta z niedowagą masy kostnej, po tygodniu diety nastąpił jej przyrost o 100 g.

Poza tym sezam to także źródło sezamolu – silnego przeciwutleniacza wymiatającego wolne rodniki tlenowe. Dlatego jest cennym produktem w diecie przeciwnowotworowej.